چه رنگی برای چه فضایی؟

در این مقاله می خواهیم به نقاشی ساختمان از دیدی جدید نگاه کنیم . می‌خواهیم ببینیم که آیا رنگی که ما برای دیوارهای مان انتخاب میکنیم تاثیری بر روی روان ما دارد یا نه ؟ آنطور که می دانید یکی از نکات مهم در رنگ آمیزی ساختمان و نقاشی آن این است که از چه رنگی هم از نظر کیفیت و هم از نظر تناسب با محیط استفاده کنیم. چیزی که کمتر به آن توجه می‌شود رنگ مناسب برای ساختمان است که اتفاقاً تاثیر کاملاً مستقیمی بر روی مغز انسان می‌گذارد .

همانطور که میدانید اکثر رستورانها در لوگو های خود از چند رنگ ثابت استفاده می‌کنند و یا پرستاران در سراسر جهان همیشه رنگ های آبی روشن و یا سفید می پوشند .پژوهشگران و محققان معتقدند که مغز ما به طور ذاتی رنگ ها را با احساسات پیوند می دهد. در ادامه می‌خواهیم برایتان از چند رنگ صحبت کنیم و روانشناسی آنها را بیان کنیم. می خواهیم بدانیم که آیا برای رنگ آمیزی ساختمان مان و دیوارهای ما باید به رنگ هم توجه کنیم و یا صرفاً رنگ‌آمیزی مهم است. می خواهیم بدانیم که تاثیر رنگ ها بر ذهن ما چقدر می‌تواند باعث عملکرد بهتر در انجام وظایف و کارها و یا فعالیت روزمره مان شود.

چه رنگی برای چه فضایی؟

ما ادعا نمیکنیم که بهترین هستیم اما انتخاب بهترین ها هستیم

بازسازی ساختمان در تهران

بازسازی و نوسازی ساختمان

رنگ کاری ساختمان

رنگ کاری ساختمان در تهران

قیمت رنگ کردن نمای ساختمان

قیمت نقاشی ساختمان

کاشی کاری ساختمان

نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان با رنگ روغنی

نقاشی ساختمان در تهران

نقاشی ساختمان در کرج

نوسازی ساختمان در تهران

هزینه نقاشی ساختمان

 

قرمز :
رنگ قرمز با خطر مرتبط است . رنگ قرمز علاوه بر بالا بردن جذابیت فضا می‌تواند بر سرعت و قدرت قدرت واکنش شما هم بیافزاید ، همچنین باید توجه داشته باشید که رنگ قرمز سطح نگرانی را افزایش میدهد .

چه رنگی برای چه فضایی؟
نارنجی :
رنگ نارنجی رنگ به صورت های گوناگونی بر ما اثر می گذارد . اگر اتاقمان را نارنجی رنگ کنیم احتمال دارد فکر کنیم دمای اتاق بالاتر از میزان واقعی است . گرما بر روی شل شدن عضلات تاثیر می گذارد . رنگ نارنجی تاثیر تضعیف کننده بر پایه غدد درون ریز بر عملکرد ماهیچه ها دارد که به طور محسوسی ما را آرام میکند .

زرد:
زرد با احساس های لذت آزادی صمیمیت و.. در ارتباط است. روانشناسان رنگ رنگ زرد را قوی ترین رنگ نامیدند. زیرا این رنگ با هیجان عزت نفس و خلاقیت مرتبط است . بیشتر مردم احساسی که به نسبت به رنگ زرد دارند با شادی در ارتباط است .

سبز :
زیبایی جنگل های باشکوه اطرافمان است . روانشناسان دریافتند که رنگ سبز می تواند خلاقیت را بالا برد . زمانی که به سبز فکر میکنیم به طبیعت می‌اندیشیم . پس عجیب نیست که پیوند دادن رنگ سبز به رشد شخصی و حرفه ای ما کمک می کند و این احساسات را به سوی ما جذب کند . در محیط‌هایی که رنگ دیوار ها سبز است کارآیی کارکنان دوچندان می شود .

چه رنگی برای چه فضایی؟
آبی روشن:
آبی روشن متضاد قرمز رنگ آرامش و تمرکز است. رنگ آبی می تواند فشار خون را پایین بیاورد و به شاید به همین دلیل است که کنار پزشکان و پرستاران با روپوش آبی روشن احساس آرامش بیشتری داریم .

آبی تیره :
آبی تیره تاثیر های مشابهی با رنگ آبی روشن دارد. این رنگ اعصاب را آرام میکند و اثر عجیبی روی مغز و بدن دارد . آیا میدانستید خیابان ها در ژاپن چراغ های آبی نسب کردند تا از بروز جنایت در برخی خیابان ها و همچنین خودکشی در ایستگاه های راه آهن جلوگیری کنند .

ارغوانی :
ارغوانی یا بنفش رنگ عجیبی برای بررسی است. ترکیبی از آبی و قرمز است . رنگ ارغوانی اتاقها را سرد تر از آنچه که هست نشان می دهد درست مثل رنگ نارنجی که اتاق ها را گرم تر نشان می دهد .

صورتی :
رنگ صورتی تاثیر زیادی در نحوه رفتار مردم دارد . پژوهشگران این تأثیرات تغییر دهنده رفتار را در چیزی یافته اند که روانشناسان آن را زندان های صورتی می نامند . در اینگونه زندان‌ها فوران از پرخاشگری زندانی ها کاسته می‌شود و ماهیچه‌های آنها آرام می‌شود . احساس بیقراری و ناامیدی آنها کم می شود .

رنگ سفید :
رنگ سفید با فقدان تهاجم همراه است . رنگ سفید رنگی است که ما را به یاد تمیزی و پاکی می اندازد به همین دلیل هم کف و سقف بیشتر بیمارستان ها به رنگ سفید است . البته پژوهشگران پی بردند که سفید می تواند ملال آور باشد . مکان هایی که فقط با رنگ سفید نقاشی شدند توجه ما را به مدت کمتری نسبت به محیط های رنگی جلب خود می کند و ما را وا می دارد تا بر کار خود بازگردیم و خود را از محیطی که در آن به سر میبریم جدا کنیم.

چه رنگی برای چه فضایی؟
سیاه:
سیاه رنگی است که هر نوجوان بر استفاده از آن زیاده روی می کنند . سیاه در واقع به معنی فقدان رنگ است . بر مغز ما تاثیر می گذارد که شاید متوجه آن باشیم . به نظر می‌رسد محیط های سیاه رنگ افراد را به نمایش موثر رهنمود می شود و لباس سیاه سطح جذابیت را بالا میبرد . تأثیر رنگ سیاه این است که می تواند شما را پرخاشگر ترک کند . البته پژوهش‌ها نشان داده است که مردم تمایل بیشتری به پرداخت پول برای محصولاتی دارند که در محیط به رنگ سیاه مثل فیلم تبلیغاتی بیلبورد سیاه و سفید تبلیغ می شود .

همانطور که میبینید انتخاب رنگ هم در نقاشی ساختمان بسیار مهم است و نمیتوان به راحتی از کنار آن گذشت. گروه رنگین کاران با در نظر گرفتن این موضوع پیش از انجام هر کاری به مشتریان خود در زمینه های مختلف مشاوره رایگان میدهد .

چه رنگی برای چه فضایی؟

دیدگاهتان را بنویسید